Cała prawda o piwie

Po otwarciu butelki może spotkać nas duży zawód, kiedy złocisty trunek okaże się jedynie gazowanym napojem alkoholowym. Wielbiciele piwa grzmią na forach i mają dużo racji, ponieważ bardzo często, piwo dostępne na rynku z prawdziwym piwem wspólną ma tylko nazwę. Piwowarzy Browaru Amber informują, na co zwrócić uwagę kupując piwo.

„Porównanie smaku piwa naturalnego z piwem masowym, koncernowym to tak, jakby porównywać smak świeżego, wyciśniętego przed chwilą soku z sokiem w kartonie” – mówią pracownicy Browaru Amber.

Wielkie koncerny wydają ogromne kwoty na kampanie reklamowe odwołujące się do argumentów jakościowych, sugerując nawet dojrzewanie w drewnianych beczkach. W rzeczywistości nawet kilka marek piwa powstaje z jednego, identycznego koncentratu. Ta metoda nazywa się HGB (high gravity brewing) i sprowadza się do produkcji koncentratu, rozwadnianego w momencie rozlewu do butelek, w zależności od marki piwa. Produkcja przemysłowa bardzo często oparta jest na substytutach słodu, na przykład dużo tańszym od słodu jęczmiennego grysie kukurydzianym. By obniżyć koszty produkcji  stosuje się również syrop glukozowy. Tym nie chwalą się koncerny. Dlatego warto czytać etykiety.

Z czego powstaje prawdziwe piwo? Do uwarzenia klasycznego piwa wystarczą cztery składniki: słód jęczmienny, chmiel, woda i drożdże. Do niektórych gatunków dodaje się inne słody: jasne lub ciemne. Stosuje się też różne odmiany chmielu, najczęściej aromatyczny lub goryczkowy. Takie właśnie informacje powinniśmy znaleźć na etykiecie.

„Piwa Browaru Amber swoją wyjątkowość czerpią ze szlachetności składników. My nie stosujemy żadnych tańszych zamienników i przemysłowej metody high gravity brewing. Każdy gatunek piwa warzony jest w osobnej kadzi. To tradycyjny, wymagający cierpliwości proces” – mówi Roman Kotlewski, piwowar Browaru Amber.

Wartym podkreślenia jest fakt, że Browar Amber, jako jeden z niewielu posiada własną stację propagacji drożdży. Do warzenia piwa, w zależności od gatunku, używa się szczepów dolnej lub górnej fermentacji. W większość klasycznych lagerów (np. Amber Naturalny, Złote Lwy, Piwo Żywe), które są ulubionym gatunkiem Polaków, stosuje się drożdże dolnej fermentacji. Przykładem piwa, w którym zastosowano fermentację górną jest Pszeniczniak.

Jak powstaje piwo w Browarze Amber?  Przede wszystkim warzone jest zgodnie z rytmem natury. Każdy proces trwa tyle ile powinien. Najpierw jęczmień przez kilka miesięcy rośnie i dojrzewa, potem przez kilkadziesiąt dni jest sezonowany, czyli przechowywany w odpowiednich warunkach, dopiero wtedy trafia do słodowni, gdzie po 5 dniach moczenia i suszenia z ziaren uwalniają się składniki niezbędne do produkcji piwa. Po zmieleniu w browarnym młynie, rozdrobniony słód zalewa się ciepłą wodą. Powstałą esencję warzy się (gotuje) z dodatkiem różnych rodzajów chmielu, a  po schłodzeniu zaszczepia drożdżami. Wtedy nadchodzi czas na fermentację i nawet kilkutygodniowe, powolne dojrzewanie, podczas którego wykształca się pełnia smaku, która zachwyca piwoszy.

Dzięki produkcji z zachowaniem Tradycyjnej Metody Warzenia wszystkie marki Browaru Amber posiadają tę wyjątkowość, która je wyróżnia na rynku spośród piw masowych, które sprzedawane są dzięki budżetom reklamowym i szerokiej dostępności.